Üniversite Öncesi Program

Koç Üniversitesi, Üniversite Öncesi Pre-College programıyla lise öğrencilerinin lisans seviyesindeki dersleri almalarına fırsat tanıyor!

Program kapsamında lise öğrencileri, Koç Üniversitesi öğretim üyeleri tarafından verilecek olan derslere üniversite öğrencileri ile aynı dönem ve aynı sınıflarda katılarak birlikte eğitim göreceklerdir.

“Pre-College” programı lise öğrencilerinin geleceğe dair kararlarını daha iyi şekillendirmelerini, yükseköğrenim tercihlerini daha bilinçli yapmalarını, üniversite ve kampüs yaşamını yakından tanımalarını sağlayacaktır.

 

Kimler Katılabilir?

Koç Üniversitesi 2017 Yaz Dönemi “Pre-College” derslerine 11. veya 12. sınıfı başarıyla tamamlamış ve İngilizce yeterlilik şartlarını sağlayan tüm lise öğrencileri katılabilir.

 

Başvuru Ne Zaman?

1 Mayıs - 15 Haziran 2017 tarihleri arasında yapılan başvurular (tüm evraklar eksiksiz olmak koşulu ile) değerlendirmeye alınacaktır.

 

Program Yapısı

 • Program 03 Temmuz – 12 Ağustos Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak ve toplamda 5 hafta sürecektir.
 • 1 öğrenci en fazla 2 ders alabilir.
 • Tüm dersler Koç Üniversitesi öğretim elemanları tarafından verilecek ve kayıtlı üniversite öğrencilerimizle birlikte alınacaktır. 2017 Yaz Dönemi’nde (Türkçe alan dersleri dışında) tüm dersler İngilizce verilecektir.
 • Başarıyla tamamlanan dersler öğrencinin Koç Üniversitesi’ne girmesi durumunda öğrenciye kredi muafiyeti sağlar; öğreciler mezuniyet şartlarını sağlamak için bu ders yerine başka bir seçmeli ders alabilir.

Not: Her bir ders için dönem sonu not ortalaması 4.00 üzerinden en az 2.00 olan öğrenciler derslerini başarıyla tamamlamış kabul edilir.

 • Öğrenciler tercihlerine göre "Konaklama ve Aktivite Paketi" alarak Koç Üniversitesi Rumelifeneri Kampüsü'nde "Lise Yaz Okulu" öğrencileriyle birlikte konaklayabilir.
 • Tüm öğrenciler program süresince üniversitenin kütüphane, spor salonu, havuz, vb. imkânlarından ücretsiz yararlanma hakkına sahiptir.
 

Ders Seçimi

Başvuru yapan öğrenciler Nisan ayından itibaren aşağıda linki verilecek sayfadan program kapsamında katılmak isteyecekleri 4 dersi azalan tercih sırasına göre başvuru formunda belirtmelidir.

Not: Dersin uygunluk durumuna ve öğrencinin önceliğine göre seçilen derslerden en fazla 2 tanesine kayıt yaptırma hakkı verilecektir.

 

Kurallar ve Öğrencilerin Sorumlulukları

Programa katılan tüm öğrenciler, seçtikleri ders veya derslerin işleniş sürecindeki ödev, sınav ve değerlendirmelerden sorumludur.

Derslere devam mecburiyeti dersi veren öğretim üyesinin belirlediği şartlara bağlıdır.

Tüm öğrencilerin uyması gereken davranış kuralları ve yönetmelikler için tıklayınız.

Başvuru için Gerekli Belgeler

Başvuru Formu: ​Adaylar link üzerinden başvuru formunu eksiksiz olarak doldurmalıdır. Başvurunun tamamlanması için formun alt kısmında yer alan yükleme alanına da aşağıdaki belgeler renkli PDF veya JPEG olarak yüklenmelidir:​

 • Öğrencinin neden programa katılmak istediğini anlatan kısa yazı. (250 ile 500 kelime arasında olmalıdır.)
 • Öğrencinin okulundan talep edeceği, aldığı tüm dersleri kredi ve notlarıyla birlikte gösteren, mühürlü ve onaylı resmi not dökümü (transkript).
 • Başvuru Onay Formu: ​Form alanından bilgisayara indirilebilir.
 • İngilizce yeterliliği belgeleyen sınav sonucu

Geçerli belgeler ve sağlanması gereken asgari puanlar:

 • TOEFL IBT: 80 WRT: 20
 • YDS - E-YDS: 87
 • CAE: C
 • (Varsa) SAT, IB, AP, A Level vb. sınav/diploma sonuçları
 • Nüfus cüzdanı ve/veya pasaport kimlik sayfası fotokopisi
 • 1 adet vesikalık fotoğraf
 

Ücretler

2017 Yaz Dönemi’nde 1 ders ücreti 4.900 TL’dir.

"Konaklama ve Aktivite Paketi" ücreti 2.500 TL'dir. Bu pakete Rumelifeneri Kampüs yurtlarında çift kişilik odada konaklama ve Lise Yaz Okulu öğrencilerinin haftaiçi akşam ve hafta sonu gezi aktivitelerine katılım dahildir.

Not:

 • Bu pakete yemek ücretleri dahil edilmemiştir. Ancak istendiği takdirde öğrenciye kampüsteki tüm yiyecek firmalarında geçerli olan Set Card temin edilebilir.
 • Koç Grubu çalışanlarına %10, Koç Üniversitesi çalışanlarına %50 indirim uygulanır.
 

Ödeme

Ödeme seçenekleriyle ilgili detaylar program yetkilileri tarafından başvuru sahipleriyle paylaşılacaktır.

Başvuru kabulüne dair VPAA Ofisi tarafından onay verildikten ve ödeme linki tarafınıza ulaştıktan sonra, takip eden 4 hafta içerisinde (ya da program son başvuru tarihine kadar) program ücretinin, “Açıklama” kısmına öğrencinin "Adı-Soyadı ve TC Kimlik No" bilgileri yazılarak, ödenmesi gereklidir.

 

İletişim

Telefon: 0212 338 1280
E-posta: pre-college@ku.edu.tr